رفتن به بالا

رسانه خبری و تحلیلی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
 • الإثنين ۴ ذو الحجة ۱۴۴۳
 • 2022 Monday 4 July
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  اشعه فرابنفش -
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

ریچارد مورفی، معاون وزیر خارجه اسبق آمریکا و سفیر آمریکا در بسیاری از کشورهای عربی در مصاحبه با شبکه المیادین گفت: ترامپ شاید یک رویکرد جدیدی را در آمریکا دنبال کند. وی درخصوص دیدگاه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد مساله فلسطین گفت: وعده‌ای که ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس […]

ریچارد مورفی، معاون وزیر خارجه اسبق آمریکا و سفیر آمریکا در بسیاری از کشورهای عربی در مصاحبه با شبکه المیادین گفت: ترامپ شاید یک رویکرد جدیدی را در آمریکا دنبال کند.

وی درخصوص دیدگاه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد مساله فلسطین گفت: وعده‌ای که ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس داد، وعده‌ای است که بیشتر کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا داده‌اند، اما آنها به محض اینکه به کاخ سفید می‌رسند، متوجه‌ دشواری‌هایی که این مساله با دارد و پس لرزه‌هایی که ممکن است در منطقه ایجاد کند، می‌شوند اینکه آیا ترامپ به وعده‌اش عمل خواهد کرد؟ قطعا من این مساله را نمی‌دانم. در مورد اظهاراتی که ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی خود مطرح کرد، باید گفت که این اظهارات از ثبات برخوردار نیست به همین دلیل شخصی یک بار گفت که ترامپ بر سر یک مساله ثبات دارد و آن بی‌ثباتی در مورد همه چیز است ما می‌توانیم بر با ثابت نبودن وی در این چنین تصمیم‌هایی حساب باز کنیم.

مورفی گفت که ترامپ در اظهاراتش به نظر می‌رسد که هنور نتوانسته است بین موضع یک تاجر و یک سیاست‌مدار تفاوت قائل شود.

این مقام آمریکایی اظهار کرد: ما اظهارات زیادی از ترامپ در مورد منطقه نشنیده‌ایم اما او زمانی که صحبت کرد گفت که می‌تواند به توافقی بزرگ دست یابد چراکه او خود را شخصی ماهر در انعقاد قراردادها می‌بیند حتی ترامپ معتقد نیست که مساله شهرک‌سازی‌ها یک مشکل واقعی باشد در واقع اولویت‌های ترامپ در داخل آمریکا است. ترامپ می‌خواهد قوانین داخلی را اصلاح کند و به مساله خدمات درمانی و مالیات‌ها بپردازد در این زمینه اقدامات اولیه‌اش برای سیاست خارجه صرفا یک سری سخنان است همانند آنچه که چند روز قبل درباره ناتو گفت و مدعی شد که دوران پیمان ناتو سر آمده است. چنین حرف‌هایی اروپایی‌ها را دچار نگرانی می‌کند به ویژه کشورهای حوزه بالتیک که تهدید روسیه را احساس می‌کنند این در حالی است که در ایالات متحده واکنش‌های کلی نسبت به سخنان وی این است: خدایا چه می‌گوید!

او در پاسخ به این سوال که آیا ترامپ سیاست خارجه آمریکا را ترسیم خواهد کرد یا تیمی از متخصصان با نظارت وی این کار را برعهده خواهند داشت و رئیس جمهوری بدون تجربه سیاسی که همراهش وزیر خارجه‌ای است که با پیشینه‌ فعالیت نفتی آمده است، تصریح کرد: درست است که وزارتخانه‌ای وجود دارد و در آن تجربه‌های بسیاری است، وزیر خارجه جدید نیز در بخش نفت کار کرده است، اما وی زیاد سفر کرده  و می‌داند که باید به حرف دیگران گوش دهد اما در پایان کار رئیس جمهور تصمیم گیرنده است قبلا نیز جورج بوش پسر گفته بود: من رئیس جمهور و من تصمیم گیرنده هستم”. این همان واقعیت است. بی‌شک او توانایی شلیک سلاح هسته‌ای را دارد و این مساله‌ای است که خانم کلینتون در کمپین انتخاباتی‌اش به آن پرداخت و گفت که ترامپ کنترل کافی روی اعصاب خود برای پست ریاست جمهوری ندارد. در هر حال ما شاهد رخدادها خواهیم بود.

مورفی در مورد وزیر دفاع جدید آمریکا نیز اظهار کرد: ماتیس بسیار مورد احترام است چراکه او یک نظامی با ویژگی‌های یک دولت‌مرد است به مسائل در حیطه گسترده می‌اندیشد به نقش آمریکا فکر می‌کند آیا وی به عنوان گزینه اول متوسل به گزینه زور خواهد شد؟ من چنین باوری ندارم زور آخرین گزینه است دیپلماسی و تلاش‌ها برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها در راس اولویت‌ها است به همین دلیل مردانی در اطراف ترامپ خواهند بود که دیدگاه‌های خود را مطرح خواهند کرد من پیش‌بینی می‌کنم که وزیر دفاع و وزیر خارجه نصیحت‌های خود را ارائه می‌دهند اما آیا ترامپ به اظهارات آن دو گوش خواهد داد یا خیر، من امیدوارم که اینگونه باشد.

این دیپلمات کهنه‌کار در مورد خاورمیانه می‌گوید: رویکرد کلی ترامپ در مورد خاورمیانه این است که آنچه که رخ می‌دهد، مشکل ما نیست روس‌ها علیه داعش کار می‌کنند ایرانی‌ها و همچنین بشار اسد این کار را می‌کنند و این مساله خوبی است باید ما با هم داعش را در هم بکوبیم این چیزی است که ترامپ به آن اعتقاد دارد اما واقعیت این است که داعش را نمی‌توان با قدرت نظامی در هم شکست. داعش بیانگر بازگشت رادیکالیسم به اسلام به صورت جدید است اوباما تمایل نداشت که وارد جنگ جدیدی در خاورمیانه شود با جنگ در عراق مخالفت کرد و گفت که جنگ در افغانستان جنگ ایده آل بود با این وجود بد بود و در سوریه موضع وی به صورت گسترده ضد اسد بود اما سوال بزرگی که مطرح می‌کرد این بود که دیگر چه؟ ما می‌فهمیم که حساب و کتاب‌های اوباما مرتبط با کشتارهای صورت گرفته توسط نظام سوریه و بحران انسانی و بحران آوارگان بود اما وی فقط طرح سوال می‌کرد بدون آنکه جوابی بدهد.

وی افزود: موضع آمریکا در دوره اوباما به صورت تدریجی تغییر کرد در آغاز آمریکا خواهان رفتن اسد بود پس از دو یا سه سال بعد، آمریکا کم کم اذعان کرد که بدون نقش اسد امکان برون رفت از بحران سوریه نیست اما نقشی که پس از مرحله انتقالی پایان یابد. من شخصا بر این باور نیستم که اسد این مساله را بپذیرد. بنابراین، در مورد ترامپ پیرامون اقداماتی که در سوریه انجام خواهد داد باید گفت که اقدامات وی تاکنون در مورد سوریه و گزینه‌هایش پیرامون این کشور مشخص نیست.

این دیپلمات کارکشته آمریکایی در مورد نشست آستانه نیز گفت: چنین تلاشی می‌تواند به آتش بس فراگیری بینجامد که راه را برای گفتگوی داخلی سوری هموار می‌کند و این مساله‌ای است که آمریکا طبیعتا از آن حمایت خواهد کرد. اسد نمی‌تواند پیروزی نظامی قاطعانه‌ای را رقم بزند به همین دلیل باید با دیگران مذاکره کند وی باید این نظرش را تغییر دهد که تمامی مخالفانش تروریست هستند و اینکه به محض اینکه آنها سلاحشان را تحویل دهند، زندگی عالی خواهد شد.

مورفی در مورد دیدارهایش در آن هنگام که سفیر واشنگتن در سوریه بود، با حافظ اسد گفت: زمانی که روابط دیپلماتیک با سوریه از سرگرفته شد و پس از جنگ اکتبر ۱۹۶۷، سوری‌ها و مصری‌ها بیشتر به ما روی باز نشان می‌دادند من سفیر اول بودم و رابطه ما با دمشق همچون ماه عسل بود. حافظ اسد همواره برای صحبت آماده بود. این مساله بعدا با سفرایی که پس از من آمدند، تغییر کرد. من به یاد می‌آورم که من در روزهای نخست کارم در دمشق با سفیر شوروی سابق در آنجا دیدار کردم که به من گفت: شما در ایالات متحده معتقد هستید که سوریه یک عروسک است و ما آن را تحت کنترل داریم، واقعیت این است که سوریه از ما همه چیز می‌گیرد سلاح، آموزش، حمایت سیاسی، اما سوریه از گرفتن یک مساله مهم امتناع می‌ورزد و آن نصیحت و مشورت‌دهی است.

وی افزود: بشار اسد از پدرش نظامی منسجم را به ارث برد که شاید شخصیت‌ها تغییر کرده اما انسجام نظام میان پدر و پسر تغییر نکرد مساله دیگر که طرف‌های خارجی خوب آن را در نظر نمی‌گیرند در حالی که مساله بسیار مهمی است حامیان اسد هستند. من در مورد علوی‌ها صحبت نمی‌کنم بلکه در مورد سوری‌هایی حرف می‌زنم که به روش اسد باور دارند یا آن کسانی که از سرنوشت نامعلوم هراس دارند. درست مانند آنچه در عراق رخ داد.

این دیپلمات کهنه‌کار آمریکا در مورد توافق هسته‌ای با ایران نیز اظهار کرد: من فکر نمی‌کنم ترامپ توافق برجام را پاره کند دست کم وی در ماه‌های گذشته از این کار امتناع ورزیده است اما می‌تواند سطح نظارت بر عملکرد ایران را افزایش دهد و ایرانی‌ها طبق گزارش‌های بین‌المللی، به توافق برجام عمل کرده‌اند و به آن پایبند هستند. این چیزی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید طبیعتا بخشی از این امر این است که اروپایی‌ها از بازگشت به بازار ایران و سرمایه گذاری در آن خرسند هستند اما ایران در مقابل به هرآنچه که باید بر اساس توافق هسته‌ای به آن پایبند می‌بود، پایبندی دارد به همین دلیل به صورت مختصر می‌توان گفت که ترامپ به ایرانی‌ها اطمینان ندارد و عرصه را بر آنها تنگ خواهد کرد. اما دست وی نیست که توافق را پاره کند چه بسا تلاش بیشتری را خواهد کرد تا رابطه طبیعی با ایران داشته باشد و ایرانی‌ها بالاخص سپاه پاسداران بر این باورند که واشنگتن همواره خواهان سرنگونی نظام در ایران است. به همین دلیل آنها می‌توانند فضای انقلابی ضد ایالات متحده در کشور را برانگیزند. در واشنگتن و همچنین در تهران تندروهایی هستند. در اینجا و همچنین در آنجا افراد میانه رو نیز هستند. چه بسا دو طرف باید در روابط خود بازنگری کنند به ویژه اگر واشنگتن برای آزار یا تهدید به سرنگونی نظام ایران تلاش نکند و اینکه آیا ایران تمایلی برای روابط عادی بیشتر با آمریکا نشان می‌دهد و چگونه ایران با پرونده‌ها در عراق، سوریه و یمن تعامل خواهد کرد، این مسائل بخشی از تصویر کلی است که نیاز به بررسی دارد.

وی افزود: ترامپ می‌تواند با تبدیل توافق هسته‌ای به یک بازی علیه ایران و با فشار به رهبری ایران و ملت ایران مبنی بر اینکه این توافق به نفع آنها نیست باعث به شکست کشاندن این توافق شود به همین دلیل وی نباید آن را پاره کند فقط می‌تواند آن را نادیده بگیرد و تا زمانی که ایرانی‌ها به کارهایی که باید انجام دهند، دست بزنند تنش ما را به شرایط جنگ سوق نخواهد داد.

مورفی در مورد خاورمیانه و بحران‌های آن گفت که غرب برخی از مرزها را پس از جنگ جهانی اول ترسیم کرد و گاهی این تقسیم بندی را از طریق خطوط خیالی انجام داد. همانند آنچه که در سوریه و عراق رخ داد یک قبیله را بین دو ملت تقسیم کردند آنها در سال ۱۹۶۱ یک قبیله بودند و در سال ۲۰۱۷ یک قبیله هستند. آیا این مدت زمان توانست احساسات ملی را ایجاد کند که فراتر از احساسات قبیله‌ای باشد؟ مساله دیگر این است که ما هویت ملت‌ها را در حال حاضر در منطقه کنار می‌گذاریم و به زمانی نیاز است تا آنها پس از این همه کشتار و خونریزی‌ها با یکدیگر آشتی کنند. آیا استراتژی‌های جدیدی در منطقه در حال حاضر با پایان جنگ وجود خواهد داشت آیا کسی هست که نظام فدرالی را تحمیل کند. جنگ‌های داخلی بد و کشنده و شدید هستند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

اخبار مرتبط