رفتن به بالا

رسانه خبری و تحلیلی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
 • الإثنين ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵
 • 2024 Monday 17 June
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  اشعه فرابنفش -
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

اقدام احتمالی آقای تاجرپیشه !

راه دشوار ترامپ برای تحریم جدید ایران

به گزارش پایگاه سفیر، کنگره جدید آمریکا تصویب قانونی برای تشدید تحریم های ایران را در صدر دستور کار قرار داده، اما واقعیت های اقتصاد سیاسی بین الملل که «دونالد ترامپ» تاجرپیشه به خوبی از آن آگاه است می تواند مانع بزرگی برای امضای مصوبه احتمالی جدید برای ترامپ باشد. کنگره صد و پانزدهم آمریکا […]

به گزارش پایگاه سفیر، کنگره جدید آمریکا تصویب قانونی برای تشدید تحریم های ایران را در صدر دستور کار قرار داده، اما واقعیت های اقتصاد سیاسی بین الملل که «دونالد ترامپ» تاجرپیشه به خوبی از آن آگاه است می تواند مانع بزرگی برای امضای مصوبه احتمالی جدید برای ترامپ باشد.

کنگره صد و پانزدهم آمریکا روز سه شنبه ۱۴ دی ماه (۳ ژانویه) آغاز به کار کرد. این کنگره که اکثریت آن در هر دو مجلس نمایندگان و سنا به جمهوریخواهان تعلق دارد، از همان روز نخست لایحه ها وطرح هایی را به جریان انداخته که خبرساز شده است: تلاش برای لغو قانون بیمه درمانی اوباما موسوم به Obama Care، به جریان انداختن قانونی که برای به رسمیت شناخته شدن «بیت المقدس» به عنوان پایتخت «کشور یهودی» در سال ۱۹۹۵ تصویب شد و تلاش برای وضع تحریم های جدید علیه ایران.
در واقع، کنگره همان طور که برخی از سناتورهای بنام آن علنا اعلام کرده در صدد است تا آنچه «باراک اوباما» طی هشت سال اخیر تلاش کرده به عنوان « میراث اوباما » یا در واقع میراث دمکرات ها بر جا بگذارد، حذف کنند و شرایط را در زمینه های مورد اشاره به حال قبل برگردانند.
آنچه که درمیان اقدامات بحث برانگیز کنگره در خصوص سیاست داخلی و خارجی آمریکا برای ایران قابل توجه است، تلاش قانونگذاران آمریکایی برای تدوین و اعمال تحریم های جدید علیه ایران است. «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری منتخب آمریکا طی مبارزات انتخاباتی خود «برجام» را بدترین توافق دانست و وعده داد که آن را پاره خواهد کرد و قدری بعد در تعدیل موضع خود از مذاکره مجدد بر سر آن سخن گفت.
**تحریم های ضد ایرانی جدید؛ تقویت میراث اوباما
گرچه جمهوریخواهان درباره از بین بردن میراث اوباما سخن می گویند و اکنون روندی را برای تصویب تحریم های ضد ایرانی جدید کلید زده اند اما این تلاش نه تضعیف یا از بین بردن این میراث که اقدامی برای تقویت آن است. کنگره چندی پیش بااکثریت قاطع آرا به تمدید ۱۰ ساله«قانون تحریم های ایران»(IRAN’S SANCTIONS ACT) موسوم به ISA رای داد.
اکنون نیز ظاهرا اقداماتی برای تشدید تحریم های ایران از سوی کنگره جدید آمریکا کلید خورده است.«السی هستینگز» (ALCEE HASTINGS)، نماینده دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا، همزمان باآغاز به کارقانونگذاران درطرحی که به کنگره تحویل داده ازلزوم بکارگیری نیروی نظامی علیه ایران در صورت دستیبابی تهران به سلاح هسته ای سخن گفت.
**بهانه های غیرهسته ای قدیمی؛ دستاویز کنگره جدید
گزارش ها حاکی از این است که کنگره برای تدوین تحریم های جدید با تشدید تحریم های کنونی، دستاویزهای تکراری حمایت ایران از تروریسم، برنامه موشکی و ادعاهای نقض حقوق بشر را بهانه کرده و به گفته برخی مقامات آمریکایی، احتمالا طی هفته های آتی، کنگره قانونی را از نظر خواهد گذراند که در آن شرکت هایی که با ایران تجارت کنند ، باید مالیات های سنگین بپردازند یا با مجازات هایی دیگری رو به رو خواهند شد. این در حالی است که دو شرکت هواپیمایی «بویینگ» و «ایرباس» که رقیب جدی یکدیگرند چندی پیش با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران قرارداد امضا کردند.گفته می شود که تحریم های احتمالی جدید در صورت اجرا مشمول این دو شرکت نیز خواهد شد.
**برای تحلیل و پیش بینی درباره تحریم های جدید یا تشدید تحریم های ضد ایرانی کنونی چند نکته را باید در نظر داشت:
اول اینکه تحریم هایی که تاکنون علیه ایران وضع شده است به دو دسته عمده تقسیم می شوند که یکی از معیارهای اساسی این تقسیم بندی، علت و نوع تحریم هاست. در خصوص علت، باید گفت «حمایت از تروریسم» یکی از ادعاهای وضع تحریم های «اولیه» است و لغو این دسته از تحریم ها در دستور کار نبوده و نخواهد بود و این امر ارتباطی به برجام یا مذاکره ندارد چرا شرط اساسی لغو این تحریم ها این است که ایران حمایت خود را از گروههایی مانند «حزب الله» که از دید آمریکا، «تروریست» محسوب می شوند، قطع کند.
در واقع، در«برجام»، لغو یا تخفیف تحریم های «هسته ای» مورد بحث قرارگرفته است و تحریم هایی که اکنون کنگره به آن پرداخته، تحریم های «غیرهسته ای» هستند که علاوه بر تروریسم به وضعیت حقوق بشر و برنامه موشکی می پردازد. در واقع، تمدید ISA نه با نص برجام که با روح برجام در تناقض بوده و تلاش های کنونی یا بعدی کنگره جدید نیز در همین راستا بوده و خواهد بود.
نکته دوم این است که اقدام کنونی کنگره و قانونی که تصویب آن شاید چندان هم دور ازانتظار نباشد، تلاش برای اعمال مجدد بخشی از «تحریم های ثانویه» است که شرکت های خارجی را ازتعامل با افراد حقیقی وحقوقی تحریم شده منع می کند ودر صورت برقراری چنین مراوده ای، مجازات سنگین مالی در انتظار آنها خواهد بود. بخشی از این تحریم ها در پی اجرای توافق هسته ای لغو شدند یا تخفیف پیدا کردند و این امر باعث شد که شرکت های خارجی به ویژه در بخش انرژی و خودرو به بازار پرسود ایران که مدت ها از آن دور نگه داشته شده بودند، متمایل شوند.
**برجام، اقتصاد جهانی و راهبری آمریکا
واقعیت کنونی این است که مسئله تحریم های ایران، در اولین فرصت و با آغاز به کار تیم ترامپ در کنگره بررسی خواهد شد اما احتمالا ترامپ که باید مصوبه های کنگره را امضا و مجوز اجرای آنها را صادرکند، برای امضا واجرای مجدد تحریم های ثانویه مسیر آسانی پیش رو نخواهد داشت که اساس این دشواری واقعیت های انکارناپذیر و نسبتا ثابت اقتصاد سیاسی بین المللی است.
در واقع، قبل از برجام، اجماع بین المللی بر سر تحریم ایران ایجاد شده بود اما اکنون این اجماع به مانند قبل وجود ندارد و ترامپ مجبور است شرکای اروپایی واشنگتن را که منافع متعدد و چند جانبه ای از حضور در بازار ایران عایدشان می شود، بار دیگر در مسیر تحریم ایران قرار دهد. این به معنای از دست رفتن فرصت هایی است که شاید خلق و بهره برداری از آنها یکی از دلایل اساسی اما نه آشکار شکل گیری برجام و موافقت شرکای آمریکا در گروه ۱+۵ با این توافق بوده است.
می توان گفت اساس برجام که همان واقعیت های اقتصادی نظام بین الملل بوده است، تغییر نکرده و شاید بتوان پیش بینی کرد چارچوب شکل گرفته نیز به همان ترتیب کنونی حفظ شود. رئیس جمهوری تاجرآمریکا که تا چند روز دیگر وارد کاخ سفید خواهد شد، برای بازگرداندن تحریم های مورد نظر کنگره باید مصوبه ای را امضا کند که می تواند به معنای از دست رفتن منافع مالی هنگفت شرکای آمریکا باشد و ایجاد هزینه های سیاسی قابل توجه در این خصوص نیز ممکن است چندان دور از ذهن نباشد.
به این ترتیب، ترامپ که در مبارزات انتخاباتی خود به شدت از برجام انتقاد کرد و از نگاه عده ای سخنانش رنگ و بوی «انزواگرایی» داشت، می داند که تدوام راهبری آمریکا بر جهان که هدف اساسی واشنگتن بوده است در گروی تعامل فعال با شرکای کلیدی است؛ شرکایی که سر میز مذاکره با ایران کنار آمریکا نشستند و صاحب شرکت های عظیم تجاری هستند که منافع هنگفتی در بازار ایران دارند. امضای مصوبه احتمالی کنگره برای تحریم جدید یا تشدید تحریم های ایران برای ترامپ ساده نخواهد بود.

منبع: ایرنا

انتهای پبام/

اخبار مرتبط

نظرات