رفتن به بالا

رسانه خبری و تحلیلی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
 • الأربعاء ۶ ذو الحجة ۱۴۴۳
 • 2022 Wednesday 6 July
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  اشعه فرابنفش -
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

محمد جواد ظریف در نشستی در اجلاس داووس که با موضوع آینده سیاست خارجی ایران برگزار می‌شد، به تشریح مواضع خود در خصوص موضوعات مختلف پرداخت. ظریف در پاسخ به سوالی درباره انتخابات ایران گفت: در خصوص انتخابات ایران خیلی زود است تا اظهارنظر کنیم، اما دینامیک‌های سیاست داخلی در ایران جالب هستند. تبلیغات انتخاباتی […]

محمد جواد ظریف در نشستی در اجلاس داووس که با موضوع آینده سیاست خارجی ایران برگزار می‌شد، به تشریح مواضع خود در خصوص موضوعات مختلف پرداخت.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره انتخابات ایران گفت: در خصوص انتخابات ایران خیلی زود است تا اظهارنظر کنیم، اما دینامیک‌های سیاست داخلی در ایران جالب هستند. تبلیغات انتخاباتی در ایران در واقع قبل از آوریل در ایران شروع نمی‌شود. با انتخابات مجلس در سال گذشته ما یک سال سیاسی را آغاز کرده‌ایم و امسال (میلادی) انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. سیاست خاجی ایران در زمینه بین‌المللی، صرفنظر از نتیجه انتخابات، تدوام خواهد داشت. ایران بواسطه موقعیت جغرافیایی خود به ثبات و آرامش در منطقه علاقمند است. من فکر می کنم این جزئی از سیاستهای ما خواهد بود که ادامه خواهد داشت؛ صرفنظر از اینکه چه کسی (به عنوان رئیس جمهور) انتخاب شود.

ظریف به موضوع سوریه اشاره کرد و گفت: همه باید این را درک کنند که موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد. زمانی که این موضوع درک شد، آنگاه باید سعی کرد تا به خونریزی در این کشور پایان داد، مانند مواردی شامل گفتگو بین سوری‌ها.  موضوع آینده رئیس جمهور سوریه، برای مدت زیادی مانع از تعامل طرفها به منظور حل موضوع بوده است. آینده ریاست جمهوری بشار اسد موضوعی است که مردم سوریه باید تعیین کنند. آنچه که ما می‌توانیم در سطح بین‌الملل انجام دهیم این است که به سوری‌ها کمک کنیم تا به جایی برسند که گفتگوی با هم را آغاز کنند. من معتقدم که اولین گام با اقدام اخیر ایران، روسیه و ترکیه در جایگزین کردن خصومت برداشته شده است. ما امیدواریم که این (روند) در آستانه توسعه پیدا کند. امیدواریم که آتش بس در سراسر سوریه برقرار شود، هر چند که آتش بس شامل گروهای تروریستی شناخته شده مانند داعش و جبهه النصره نمی شود.

* نشست آستانه نمی‌خواهد جایگزین تلاش‌های سازمان ملل شود

وی در خصوص مذاکرات آستانه گفت: امیدواریم که طرفهای امضا کننده آتش‌بس که شامل گروهای معارض مسلح و دولت سوریه می‌شوند با رویکرد پایان دادن بلندمدت‌تر خصومت به آستانه بیایید و فرآیند سیاسی را آغاز کنند. بدترین کاری که می‌شود انجام داد احساس رقابت است. من فکر می‌کنم که تمام تلاش‌های سه کشور حاضر در آستانه و همچنین طرفهایی مانند اتحادیه اروپا می‌توانند مکمل هم باشند و نه در رقابت با هم. نشست آستانه نمی‌خواهد جایگزین تلاش‌های سازمان ملل شود.

* دولت اوباما هم در اجرای تعهداتش در برجام پیشقدم نبوده

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره اینکه ارزیابی‌اش از سیاست دولت جدید آمریکا چیست، گفت: با توجه به اینکه قریب به ۴۰ سال است که سیاست آمریکا را رصد کرده‌ام، معتقدم که قبل از اینکه قضاوت کنیم، باید منتظر بمانیم. هر چند که ما اختلافات اساسی با آمریکا داریم، اما سعی کردیم که یک موضوع را حل کنیم که فقط بین ایران و آمریکا نبود، بلکه بین ایران، آمریکا، پنج کشور دیگر و اتحادیه اروپا بود. و این موضوع حداقل از طرف ما خوب انجام شده است. ما حتی دیده‌ایم که دولت اوباما، از نظر ما، در اجرای بخش مربوط به خودش در توافق خیلی پیشقدم نبوده است. بنابراین ما باید منتظر باشیم و ببینیم که ترامپ در دوره ریاست جمهوری چه کار خواهد کرد. از دیدگاه مردم ایران، سیاستهای آمریکا هرگز مثبت نبوده‌اند.

ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تغییری در ائتلاف جهانی می‌بینید یا نه؟، گفت: ماهیت محیط جهانی تغییر کرده است. نه تنها دولتها و شرکتهای حاضر در اینجا (داووس) موثر هستند، بلکه بازیگران غیردولتی هم موثر هستند. به تاثیرات القاعده، داعش، جبهه النصره و سایر بازیگران غیردولتی نگاه کنید. شرایط تغییر کرده است. ما نمی‌توانیم امنیت داشته باشیم، مادامی که بقیه دچار ناامنی هستند.

* درهای ایران برای رابطه با آمریکا باز است

وزیر خارجه ایران ادامه داد:چین، روسیه و هند شرکای مهم ما باقی مانده‌اند. آنها در دوران سخت دوستان ما بوده‌اند. ما مشتاق به توسعه روابط با اتحادیه اروپا، غرب آسیا، ژاپن، کره جنوبی هستیم. ما با چین شراکت چند جانبه داریم. درحالیکه با آمریکا اختلافات سیاسی داریم، اما درهای ایران حتی در زمینه روابط اقتصادی با آمریکا هم باز است. ما در زمینه اقتصادی بسته عمل نمی‌کنیم، همانگونه که با بوئینگ توافق امضا کردیم. دو توافقنامه‌ مهمی که ایران اخیرا با بوئینگ و ایرباس امضا کرد نشان می‌دهد که ما در رویکرد خوب به جامعه جهانی ذهن بازی داریم.

وی ادامه داد: ما معتقدیم که تروریسم و افراط گرایی تهدید عمده‌ای برای همه ما است. آنچه ایران، روسیه و ترکیه را برای یافتن پایانی برای فاجعه در سوریه دور هم جمع کرد، این است که تروریسم حد و مرز نمی‌شناسد. ما باید با هم همکاری کنیم.

* ایران و عربستان درباره لبنان همکاری کرده‌اند

ظریف درباره چالش بین ایران و عربستان گفت: من دلیلی نمی‌بینیم که ایران و عربستان سیاست‌های خصمانه علیه هم داشته باشند. می‌توانیم برای ثبات در آینده منطقه همکاری کنیم. می‌توانیم که با هم همکاری کنیم تا به بحران در سوریه، یمن و بحرین پایان دهیم. ایران و عربستان قادر بودند تا موانع در انتخاب ریاست جمهوری در لبنان را برطرف کنند. در خصوص لبنان ما توانستیم به یک راه حل برسیم. ایران و عربستان نمونه موفقیت آمیز (در لبنان) دارند. بازی حاصل جمع صفر نتیجه منفی دارد. به قیمت نفت هم اگر نگاه کنید، می‌بینید که همه متضرر شدند، اما ما همچنین قادر بودیم که بازار نفت را با ثبات کنیم.

* لفاظی‌های زیادی را از عربستان دیده‌ایم

وی در پایان گفت: ما گله‌های بسیاری داریم؛ ما ۴۶۰ نفر از حجاج را به دلیل اهمال و قصور سعودی‌ها از دست دادیم. لفاظی‌های زیادی را از عربستان دیده‌ایم. باید به واقعیت منطقه نگاه کنیم و ببینیم و بفهمیم که بر چه اساسی منطقه در مسیر اشتباهی حرکت می‌کند. هیچکس نمی‌تواند با حمایت از افراطی‌گیری حتی سود مقطعی ببرد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

اخبار مرتبط