رفتن به بالا

رسانه خبری و تحلیلی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
 • الخميس ۷ ذو الحجة ۱۴۴۳
 • 2022 Thursday 7 July
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  اشعه فرابنفش -
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

بیش از یک سال است که هر از گاهی خبرهایی از سفر «مسعود بارزانی» به ایران منتشر می‌شود اما در عمل اتفاقی نمی‌افتد. «عارف قوربانی» تحلیلگر ساکن کردستان عراق در پایگاه خبری شبکه تلویزیونی «رووداو» کردستان عراق، با انتقاد از مسعود بارزانی جهت تعلل در سفر به ایران و عدم تلاش وی برای حل مسکلات […]

بیش از یک سال است که هر از گاهی خبرهایی از سفر «مسعود بارزانی» به ایران منتشر می‌شود اما در عمل اتفاقی نمی‌افتد.

«عارف قوربانی» تحلیلگر ساکن کردستان عراق در پایگاه خبری شبکه تلویزیونی «رووداو» کردستان عراق، با انتقاد از مسعود بارزانی جهت تعلل در سفر به ایران و عدم تلاش وی برای حل مسکلات میان اربیل و تهران، روابط میان کردهای عراق و دولت ایران را تاریخی توصیف کرد.

او با ذکر سابقه روابط میان ایران و کردستان عراق نوشت: ایران در زمان حمله شیمیایی صدام به مناطق حلبچه و در جریان جنایت‌های موسوم به عملیات انفال، ایران مرزهای خود را به روی رسانه‌های جهان باز کرد تا درد و رنج کردها را ببینند که سهم بالایی در مطرح شدن قضیه کردها در عراق داشت.

قوربانی افزود: در زمان محاصره اقتصادی عراق نیز، پیش از آن‌که دولت اربیل تشکیل شود و کشورها نمایندگان خود را به اربیل و سلیمانیه بفرستند؛ ایران با باز کردن درهای خود به روی مردم کُرد، ثأثیر بالایی در کاهش اثرات محاصره اقتصادی داشت.

در ادامه این یادداشت آمده است که «اما پس از سقوط صدام روابط بر عکس گذشته شده است و حمایت از دولت بغداد برای ایران یک امر استراتژیک محسوب می‌شود و اگر کردستان عراق و یا هر طرفی در منطقه تهدیدی برای عراق شود، با واکنش ایران مواجه می‌شود».

این تحلیلگر کرد زبان عراق تأکید می‌کند: بنابراین اگر منطقه کردستان موضوع تغییر وجهه خود در برابر ایران را در دستور کار خود قرار ندهد با مشکلات و موانع بسیاری که ایران در مقابلش قرار خواهد داد مواجه می‌شود و کردستان به اندازه کافی از مسائل تنش‌زای داخلی رنج می‌برد و دیگر نیازی به دیگر مشکلات سیاسی و اقتصادی دیگر نیست.

عارف قوربانی در بخش پایانی یادداشت خود با تأکید بر اینکه باید بحران‌ها را از خود دور کنیم، از مسئولان کُردستان عراق می‌خواهد به تهران روی بیاورند و همان‌طور که در سال‌های گذشته افرادی چون جلال طالبانی و مسعود و نیچروان بارزانی توانسته‌اند نظر ترکیه را درباره کردستان عراق تغییر بدهند و آنکارا را برای حل مسلمت‌آمیز کردها قانع کنند، همین کار را می‌توان با ایران نیز انجام داد.

او در انتها می‌نویسد: بیش از یک سال است که صحبت از سفر مسعود بارزانی به ایران وجود دارد و خوب می‌دانیم که با یک بار سفر همه مشکلات حل نمی‌شود اما عدم انجام این سفر به نفع هیچ کس نیست و تبعات آن فقط بر دوش مردم خواهد بود. بنابراین بارزانی باید به ایران برود و این کار را چندین بار تکرار کند تا این مشکل نیز همچون مشکلات داخلی بدون حل و فصل باقی نماند و اگر بارزانی روابط با ایران را تقویت نکند به مرحله‌ای خواهیم رسید که پس از آن تلاش‌ها دیگر فایده‌ای نخواهد داشت.

منبع: فارس

انتهای پیام/

اخبار مرتبط