زمان کناره‌گیری امپراتوری ژاپن اعلام شد

امپراتوری ژاپن پس از آنکه قریب به سه دهه در سلطنت بوده، قرار است در تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ از سمتش کناره گیری کند؛ این نخستین کناره‌گیری در سلسله امپراتوری ژاپن از حدود دو قرن پیش محسوب می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، شورای امپراتوری ژاپن متشل از ۱۰ عضو به ریاست شینزو آبه، نخست وزیر این کشور و همچنین قانونگذاران و قضات دادگاه عالی و سلطنتی در مورد کناره گیری امپراتور آکی هیتو امروز جمعه تصمیم گیری کردند.

دولت ژاپن بر اساس قانون اساسی ملزم به شنیدن دیدگاه‌های شورا پیش از اعلام تاریخ نهایی برای کناره‌گیری امپراتوری بود.

قرار است “ناروهیتو” ولیعهد ۵۷ ساله آکی هیتو، امپراتور سالخورده ژاپن جانشین وی ‌شود.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن پس از اعلام زمان کناره‌گیری امپراتوری این کشور گفت: این نخستین کناره‌گیری در ۲۰۰ سال گذشته و نخستین مورد بر اساس قانون اساسی پس از جنگ جهانی دوم ژاپن محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: شورای امپراتوری ژاپن امروز درباره زمان دقیق کناره‌گیری امپراتور آکی هیتو تصمیم گیری کرد و این زمان برای ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ است. امیدوارم که این گامی بزرگ به سوی موفقیت در امپراتوری ژاپن باشد.

آکی هیتو که ۲۳ دسامبر سال جاری میلادی ۸۴ ساله می‌شود و تحت جراحی قلب و درمان سرطان پروستات قرار گرفته، سال گذشته در سخنرانی‌اش اعلام کرد که نگران است که سن بالای‌اش مانع از اجرای وظایفش شود.

قانونی در ماه ژوئن سال جاری میلادی تصویب شد که به آکیهیتو اجازه می‌دهد از سلطنت کناره‌گیری کند و ولیعهد او شاهزاده ناروهیتو ۵۷ ساله جایش را بگیرد.

امپراتور ژاپن در قانون اساسی پسا ژاپن جنگ نماد اتحاد است و هیچ قدرت سیاسی‌ای ندارد. بیشتر زمان امپراتوری او به ترمیم زخم‌های جنگ و کمک به مردم رنج دیده از فجایع جنگ گذشت و شخصیتی مورد احترام در میان شهروندانش است.

آشنایی با دوران بحرانی در زندگی آقایان

یائسگی مردانه که به آن آندروپوز هم گفته می‌شود با تغییرات هورمونی، فیزیولوژیک و شیمیایی که معمولا در تمام مردان بین سنین ۴۰ تا ۵۵ سالگی رخ می‌دهد، آغاز می‌شود و این تغییرات بر تمام جنبه‌های زندگی یک مرد تاثیر می‌گذارد.

به نوشته جام جم، می‌توان گفت یائسگی مردانه یک وضعیت جسمی است که جنبه‌های روانی، فردی، اجتماعی و روحی متفاوتی دارد. مردان در این دوره شروع به افزایش وزن می‌کنند، توده عضلانی‌شان کاهش می‌یابد، احساس افسردگی و اضطراب می‌کنند، دچار مشکلات خواب می‌شوند، احساس ضعف می‌کنند و بارزتر از همه دچار ناتوانی جنسی می‌شوند.

از دیگر علائم یائسگی در مردان می‌توان به خستگی و بی‌حوصلگی، افزایش تحریک‌پذیری، گرگرفتگی، کاهش حافظه و سطح کارایی، تکرر ادرار بخصوص در شب، یبوست، ریزش مو و وجود دردهای استخوانی اشاره کرد.

یائسگی مردانه که گاهی برای توصیف کاهش میزان تستوسترون با افزایش سن رخ می‌دهد با یائسگی زنانه کاملا متفاوت است. یائسگی زنانه معمولا در ۴۵ تا ۵۵ سالگی رخ می‌دهد، ولی در مردان از سن حتی ۳۰ سالگی به بعد یائسگی در هر زمانی رخ خواهد داد. آغاز آن بسیار تدریجی‌تر از یائسگی در زنان است، اما عوارض طولانی‌مدت آنها شدیدتر است.

تفاوت عمده در نوع حوادث مربوط به یائسگی مردانه و زنانه در نحوه گذار مردان و زنان از این مرحله است. هنگامی که زنان مرحله یائسگی را طی می‌کنند، همه آنها توانایی باروری را از دست می‌دهند، در حالی که مردان یائسه هنوز این توانایی را دارند. در مورد یائسگی مردانه می‌توان گفت برای آن دسته از مردانی که تلاش می‌کنند جوان بمانند این دوره از زندگی به صورت بحران ظاهر می‌شود، در حالی که برای کسانی که متوجه این نکته شده‌اند تغییرات جسمی، هیجانی و روحی ناشی از این مرحله جهت آماده‌سازی آنها برای مرحله دوم زندگی مفید است. این دوره از زندگی به هیچ عنوان بحران محسوب نمی‌شود.

تغییرات روانی در یائسگی مردان

دگرگونی‌های حافظه: همان‌گونه که با افزایش سن در نیروی فیزیکی مردان کاهش طبیعی ایجاد می‌شود، افتی در عملکردهای ذهنی نیز به وجود می‌آید. این حقیقت که فرآیندهای ذهنی،‌ اغلب در حال افت هستند هنگامی آشکار می‌شود که مردان متوجه می‌شوند،‌ تصمیم‌گیری‌هایشان به زمان بیشتری نیاز دارد.

احساس دلتنگی و نارضایتی: پزشکان به این حالت هیجانی، ملال می‌گویند و آن را با عناوینی چون تشویش، رنج، نا‌آرامی، بی‌قراری و رخوت توصیف می‌کنند. اکثر مردانی که این احساسات را تجربه می‌کنند، هرگز در جستجوی کمک نیستند و حتی متوجه نمی‌شوند دلتنگند.

اضطراب و بی‌خوابی: شاید در زندگی یک مرد اضطراب و سایر نشانه‌های آن مانند سردرد، مشکلات معده و تشویش وجود داشته باشد، اما او ممکن است آن را دست‌کم بگیرد یا انکار کند. معمولا افراد زمانی که مضطرب می‌شوند، اغلب در خوابیدن دچار مشکل می‌شوند. اغلب مردانی که در دهه‌ ۴۰ و ۵۰ سالگی سالم هستند، ولی در خواب رفتن مشکل دارند یا در طول شب بیدار می‌شوند و قادر به خوابیدن دوباره نیستند، احتمالا از یائسگی مردانه در رنج هستند.

ترس و دلهره: هنگامی که مردان به میانسالی می‌رسند، ترس از مرگ به افکارشان راه می‌یابد. آنها ممکن است نگران مرگ والدین، همسر، فرزندان یا خودشان باشند.

بی‌کفایتی: صرف‌نظر از میزان موفقیت مردان، اغلب آنها در این مرحله از زندگی، احساس یک بازنده را دارند. آنان اغلب احساس می‌کنند در تمامی جنبه‌های زندگی‌شان شکست خورده‌اند. امور جنسی و توان فیزیکی در حال افت، هسته مرکزی مردانگی‌شان را تضعیف می‌کند.

در این مرحله برخی مردان احساس می‌کنند باید شغل خود را رها کنند یا سرسختانه تصمیم می‌گیرند که تا اوج بروند. بعضی مردان احساس می‌کنند باید به سوی جزیره رویاها بروند تا در آنجا همیشه جوان بمانند و تا ابد شاد زندگی کنند. دسته دیگر نیز سعی می‌کنند خود را با زحمت به بالای نردبان ترقی بکشانند. تحقیقات بیشتر، رابطه بین تغییرات روان شناختی و هورمونی تاثیرگذار بر مردان در دوره یائسگی را نمایان می‌کند. به عنوان مثال مشخص شده است سطوح تستوسترون در مرد افسرده افت می‌کند و انگیزه جنسی او کاهش می‌یابد و برعکس هنگام کاهش سطوح تستوسترون که با پیر شدن در مردان اتفاق می‌افتد، آنها را دچار افسردگی کرده و تمایل جنسی‌شان را کم می‌کند. طبق تحقیقات مشخص شده است مردانی که موقعیت اجتماعی بالایی دارند به نسبت مردان با سطوح پایین‌تر تستوسترون، سطح بالاتری از تستوسترون در خون و تجربیات جنسی بیشتری دارند. همچنین مشخص شده است در مسابقات فوتبال، سطح تستوسترون طرفداران تیم برنده از تستوسترون طرفداران تیم بازنده بالاتر است. به نظر می‌رسد مقام و موقعیت بالا و موفقیت باعث افزایش تستوسترون می‌گردد و خلاف آن نیز صادق است. اگر سطوح تستوسترون در مردان حتی مصنوعی بالا برده شود، آنها قاطع‌تر می‌شوند و در جذب شریک جنسی موفق‌تر هستند.

نشانه‌ها

ـ ترمیم زخم‌ها و بیماری‌ها در مدت طولانی‌تر

ـ توانایی کمتر برای فعالیت‌های شدید جسمی مانند دویدن، بلند کردن اشیای سنگین، عدم توانایی در پیاده‌روی بیش از یک کیلومتر، ناتوانی در خم شدن

ـ احساس چاقی یا اضافه وزن

ـ مشکل در خواندن نوشته‌های ریز و کوچک

نکته: مردان اغلب به افسردگی به عنوان یک بیماری زنانه نگریسته و حتی در مواردی که می‌دانند مبتلا به این بیماری هستند، به دنبال درمان آن نیستند. همچنین بیشتر مردان از افسردگی‌شان آگاه نبوده، بنابراین هرگز شانس درمان را نخواهند داشت

ـ فراموشکاری یا از دست دادن حافظه

ـ از دست دادن یا نازک شدن موها

ـ بی‌قراری، افسردگی، اضطراب و ترس

ـ عدم توانایی تصمیم‌گیری

ـ از دست دادن اعتماد به نفس و حس لذت

ـ احساس تنهایی، عدم جذابیت و دوست داشتنی بودن

ـ کاهش علاقه به فعالیت جنسی

ـ افزایش مشکلات ارتباطی و دعوا بر سر مسائل جنسی

ـ افزایش اضطراب و ترس در مورد تغییرات جنسی

برخی نشانه‌های شایع یائسگی مردانه نیز شامل موارد ذیل است:

بروز خستگی: مردانی که این دوره را تجـــربه کرده‌اند به خاطر از دست دادن انرژی رنج می‌برند.

بروز افسردگی: یکی از سخت‌ترین مواردی است که مرد و خانواده‌اش با آن درگیر می‌شوند.

کاهش میل جنسی: همزمان با کاهش تدریجی تستوسترون رخ می‌دهد و بر بسیاری از جنبه‌های زندگی جنسی مردان تاثیر می‌گذارد.

پیری زودرس: کاهش تستوسترون می‌تواند منجربه افزایش خطر بروز مشکلات قلبی شود. پژوهش‌ها نشان داده است کاهش تستوسترون یا افزایش استروژن در برخی موارد می‌تواند به عنوان یک نشانگر بیماری‌های قلبی تلقی شود. کاهش سطوح تستوسترون که بر جریان خون اثر می‌گذارد، می‌تواند منجر به سردی دست و پاها در تعدادی از مردان یا گرگرفتگی در برخی دیگر شود. بعلاوه احساس از دست دادن توان و انعطاف‌پذیری به صورت سفتی عضلات و دردهای منتشره، از نشانه‌های پیری زودرس است.

مشکلات مربوط به این دوران

اغلب مردان این مشکل را انکار می‌کنند، درباره‌اش با کسی صحبت نمی‌کنند، همسر یا خودشان را سرزنش می‌کنند، کناره‌گیری می‌کنند، اعتماد به نفسشان از بین می‌رود و روابطشان خراب می‌شود. آنچه اغلب وضع را بدتر می‌کند، شرمی است که بسیاری از مردان احساس می‌کنند. آنها تصور می‌کنند تنها فردی هستند که دچار این حالت شده‌اند و یقین دارند همراه با این اختلال (جنسی)‌ مردانگی‌شان از دست می‌رود. در واقع مشکل‌ترین مرحله برای این دسته از مردان، تشخیص مشکل، صحبت کردن با یک فرد قابل اعتماد و طلب کمک هنگام ادامه مشکل است.

این حالت ترس‌ها و تعارض‌هایی را در مردان به وجود می‌آورد، چراکه در بسیاری از مردان این تمایل، تنها مورد باثبات در زندگی‌شان است. آنها ازدواج می‌کنند، بچه‌دار می‌شوند، چاق می‌شوند، دوباره ازدواج می‌کنند و… زندگی‌شان ممکن است دائم در حال تغییر باشد، ولی میل جنسی و عملکرد آن همراه دائمی و بخشی از وجودشان است. زمانی که این دوست مورد اعتماد نیز آنها را ترک می‌کند، احساس فنا شدن می‌کنند. در واقع افسردگی از شایع‌ترین شکایات یائسگی مردان بوده و ارتباط نزدیکی با کاهش میل و عملکرد جنسی آنان دارد. بیشتر مردان حتی با وجود بروز علائم اصلی افسردگی درونشان هنوز نمی‌توانند خودشان را به عنوان فردی افسرده تلقی کنند. علائم افسردگی در این دوران شامل مواردی چون غمگینی، اندیشیدن در مورد مرگ، کاهش تمرکز، احساس بی‌ارزشی، کاهش انرژی، از دست دادن حس لذت در زندگی و افزایش وزن است. از نکات مهمی که می‌توان در مورد افسردگی مردان متذکر شد این است که مردان اغلب به افسردگی به عنوان یک بیماری زنانه نگریسته و حتی در مواردی که می‌دانند مبتلا به این بیماری هستند، به دنبال درمان آن نیستند. همچنین بیشتر مردان از افسردگی‌شان آگاه نبوده، بنابراین هرگز شانس درمان را نخواهند داشت. از دیگر نکات مهم در مورد افسردگی مردان این است که این افسردگی اغلب تشخیص داده نمی‌شود، زیرا این بیـماری به صورت عصبانیت مزمن، بی‌قراری و احساس خصومت خود را نشان می‌دهد. همچنین در مردان افسردگی با سرزنش دیگران، همسر، روسا و مسائل اقتصادی بروز می‌کند. به طور کلی احساساتی که مردان در این دوران دارند، اغلب درهم و برهم و آشفته است و در فهم تمایلاتشان دچار اشکال هستند. آنها در این دوره اگر فرزندان نوجوان داشته باشند، تغییرات خودشان، تنش‌های معمول بین والدین و فرزندان را وخیم‌تر می‌کند، بخصوص اگر مانند بسیاری از مردان در حالت انکار این تغییرات باشند.

اگر مردان قادر به رویارویی مستقیم با ترس‌های میانسالی خود نباشند، ممکن است احساسات خود را روی پسران و دخترانشان فرافکنی کنند.

آنکارا:

ترکیه جبهه النصره و داعش را تروریستی می‌داند

در حالی که جبهه النصره متحد بسیاری از گروهک‌های مسلح در سوریه است که تحت الحمایه ترکیه هستند، ترکیه امروز رسما اعلام کرد که جبهه النصره را تروریستی می‌داند.

این مسأله سبب اختلافات شدید میان النصره و متحدانش شده که قسمت اعظم آنها تحت الحمایه ترکیه هستند.

یک منبع در وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا گروه «داعش» و «جبهه النصره» را که هم‌اکنون به «جبهه الفتح الشام» (جفش) معروف است، گروه‌های تروریستی می‌داند و در راستای این سیاست با آنها برخورد می‌کند.

خبرگزاری رویترز گزارش کرد، (بر اساس اختلافات به وجود آمده) جبهه فتح الشام (جفش) روز سه‌شنبه هفته جاری به شماری از گروههای معارض مسلح سوریه از جمله ارتش آزاد سوریه در شمال غربی این کشور حمله کردند.

این منبع وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد، این حملات احتمالاً با انگیزه جبهه الفتح الشام برای جلوگیری از راه‌حل سیاسی برای درگیری‌های سوریه صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد، ترکیه از هرگونه پیش‌نویس قانون اساسی سوریه که روسیه در حین مذاکرات صلح سوریه که هفته جاری در «آستانه» قزاقستان برگزار شد و شامل خودمختاری کردهای سوریه شود، اطلاعی ندارد.

همچنین روز گذشته روزنامه الشرق الاوسط خبر داد که بندی اعلام نشده در مذاکرات آستانه میان دولت سوریه و معارضان تعیین شده که قرار است آنان، صف‌بندی خود از جبهه النصره را جدا کنند. النصره پس از اطلاع از این مسأله به چند گروه مسلح در شمال حلب و ادلب حمله کرده و این امر سبب اختلافات شدید میان گروههای مسلح شده است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

واکنش روسیه به سخنان «ترامپ» درباره ایجاد منطقه امن در سوریه

روسیه از رئیس جمهور آمریکا درخواست کرد که عواقب احتمالی ایجاد مناطق امن در سوریه را به صورت کامل بررسی کند.

کاخ ریاست جمهوری روسیه به اظهارات رئیس جمهور آمریکا درباره سوریه واکنش نشان داد.

«کرملین» (کاخ ریاست جمهوری روسیه) در بیانیه ای تصریح کرد: به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، توصیه می کنیم که تمام پیامدهای احتمالی ایجاد مناطق امن در سوریه را بررسی کند.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: دولت آمریکا پیش از اینکه برنامه خود برای ایجاد مناطق امن در سوریه را اعلام کند، با مسکو مشورت نکرد و خودش این تصمیم را اتخاذ کرده است.

گفتنی است، ترامپ ساعاتی قبل در سخنانی عنوان کرد که آمریکا برای حفاظت از افراد در سوریه، مناطق امنی را در این کشور ایجاد خواهد کرد.

منبع: مهر

انتهای پیام/

سفیر ایران در فرانسه:

نخستین اجلاس مشترک اقتصادی ایران و فرانسه هفته آتی برگزار می شود

«علی آهنی» در همایش «ایران؛ بازاری برای اکتشاف فرصت ها» در محل اتاق بازرگانی «او دو سن» فرانسه، افزود: وزرای امور خارجه ایران و فرانسه ریاست این اجلاس مشترک اقتصادی را بر عهده می گیرند.
وی تاکید کرد: ایران با زیر ساخت اقتصادی قوی در زمینه صنعت، کشاورزی و حمل و نقل، می تواند شریک اقتصادی پایداری برای فرانسه باشد.
سفیر ایران در فرانسه با ابراز خوشحالی از تحولات رو به رشد روابط فرانسه و کشورمان در پی توافق هسته ای گفت: در ادمه این روند و با سفر رئیس جمهوری ایران به پاریس در سال گذشته میلادی، روابط دو کشور وارد فصل نوینی شد.
آهنی افزود: در سفر یاد شده ۳۵ یادداشت تفاهم همکاری و برخی قراردادها برای بسترسازی و توسعه مناسبات دو کشور امضاء شد.
وی سفر وزیر امور خارجه فرانسه در راس هیاتی سیاسی و اقتصادی به ایران را نتیجه توسعه روابط این دو کشور ارزیابی کرد.
سفیر ایران در فرانسه با بیان اینکه برخی شرکت های بیمه فرانسوی همچون بیمه «کوفاس» آماده همکاری و پوشش قراردادهای شرکت های فرانسوی با ایران هستند، گفت: اما احتیاط و نگرانی بانک های بزرگ فرانسه از مجازات های احتمالی آمریکا مانع از توسعه روابط اقتصادی می شود که باید با تدبیر این مشکلات مرتفع شود.
آهنی تاکید کرد: نگاه شرکت های فرانسوی به ایران به عنوان شریکی مطمئن و نه بازاری برای صادرات صرف کالا، عامل مهمی در موفقیت شرکت های فرانسوی در بازار ایران خواهد بود.

***امنیت عامل تشویق فرانسوی ها برای حضور در بازار ایران است
وزیر اسبق، نماینده مجلس و رئیس شورای عمومی منطقه «او دو سن» فرانسه نیز در این همایش، اظهار کرد: ثبات و امنیت ایران در منطقه ای متلاطم، عاملی مهم در تشویق شرکت های فرانسوی برای حضور در بازار ایران است.
«پاتریک دووجیان» اضافه کرد: روابط ایران و فرانسه دارای قدمت تاریخی است و مردم دو کشور روحیه مشترکی دارند و دلیل نزدیکی روابط دو کشور همین موضوع است.
وی افزود: با توجه به تحکیم روابط دو کشور، استان «او دو سن» آمادگی دارد تا در تمام زمینه ها با ایران همکاری کند.
یک اقتصاددان و کارشناس امور ایران نیز در این همایش با ارائه گزارشی، شاخص های کلان اقتصاد ایران را مثبت ارزیابی کرد و گفت: رشد اقتصادی ایران در سال گذشته میلادی ۴.۵ درصد بود و برای پشت سر گذاشتن معضل بیکاری نیاز است که این رشد پنج سال تداوم داشته باشد.
«تی یری کوویل» اضافه کرد: ایران ظرفیت رشد هشت درصدی را داراست و می تواند اقتصادی قوی همچون برزیل باشد.
وی با ارائه نموداری از تورم ایران و بیان اینکه دولت یازدهم موفق به کاهش تورم از ۳۵ به ۹ درصد شده است، افزود: نرخ ارز نیز با توجه به رشد آن در سال های گذشته، با ثبات است.
کوویل اظهار کرد: البته بدلیل سیاست های آمریکا هنوز نگرانی وجود دارد، اما بعید به نظر می رسد معضل خاصی پیش آید.
وی صادرکنندگان مهم به ایران را کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه، آلمان، هند، روسیه، سوئیس، ایتالیا، هلند و برزیل معرفی کرد و گفت: فرانسه هنوز در رده ۱۰ شریک تجاری ایران قرار نگرفته است و در رده های ۱۳ الی ۱۵ قرار دارد.
این کارشناس فرانسوی با اشاره به همکاری ایران با نهاد مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم گفت: همکاری ایران با این نهاد موجب شفافیت می شود.
مدیرکل امور شرکت های بانک «دلو بک» نیز در این همایش به بررسی ویژگی های روابط بانکی دو کشور پرداخت و افزود: نقل و انتقال پول برای امور تجاری با محدودیتی مواجه نیست اما هنوز مشکل تامین فاینانس از سوی بانک های بزرگ فرانسه حل نشده است.
به گزارش ایرنا، تاکید بر اهمیت بازار ایران، ارائه تجربه های فعالان اقتصادی فرانسوی حاضر در بازار ایران، پرسش و پاسخ و ارائه نظر، دیگر بخش های همایش «ایران؛ بازاری برای اکتشاف فرصت ها» بود.
این همایش ‎به ابتکار اتاق بازرگانی دپارتمان «او دو سن» و با حضور «علی آهنی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه، «پاتریک دوِوجیان» وزیر اسبق و رئیس شورای دپارتمان او دو سن فرانسه، «تی یری کوویل» اقتصاددان و متخصص امور ایران و جمع کثیری از بازرگانان فرانسوی برگزار شد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

مدیر کل اسبق وزارت خارجه رژیم صهیونیستی:

دیدار نتانیاهو و ترامپ نقش مهمی در آینده توافق هسته‌ای ایران دارد

«دور گولد»، مدیرکل اسبق وزارت خارجه “اسرائیل” مدعی شد ایران می‌تواند تا یک دهه دیگر هر اندازه اورانیوم که می‌خواهد غنی‌سازی کند و به تولید سلاح هسته‌ای بپردازد. وی همچنین ادعا کرد توافق هسته‌ای که میان تهران و کشورهای ۵ + ۱ در ژوئیه سال ۲۰۱۵ منعقد شد، به دلیل بندهای مرتبط با پایانِ آن، «همانند یک جعبه شیر است که قطعاً در زمانی در آینده تلخ خواهد شد.»

به گزارش العالم، گولد که هم‌اکنون رئیس مرکز روابط عمومی قدس اشغالی است، مدعی شد: «اتفاقی که در آن زمان رخ می‌دهد این است که ایران می‌تواند هر اندازه که می‌خواهد و در هر سطحی که مایل است (از جمله سطح مناسب برای تولید سلاح هسته‌ای)، اورانیوم غنی‌سازی کند و غرب نمی‌تواند در این خصوص چیزی بگوید یا کاری انجام دهد.»

به نوشته این وبسایت، انتظار می‌رود موضوع هسته‌ای ایران یکی از مسائل اصلی برنامه سفر ماه آینده بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به واشینگتن برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا باشد. به گفته «گولد»، این دیدار می‌تواند نقش مهمی در آینده توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ ایفا کند.

«گولد» در ادامه اظهارات مضحک خود مدعی شد: «این توافق در قالب کنونی آن برای اسرائیل، کشورهای غرب اروپا و آمریکا بسیار خطرناک است و این موضوع که غرب چطور باید آن را به پیش ببرد، به بررسی دقیق نیاز دارد.»

این وبسایت در ادامه می‌نویسد: سرنوشت توافق هسته‌ای ایران در عصر ترامپ نامشخص است. «دیوید فریدمن»، مشاور ارشد ترامپ، در مصاحبه‌ای پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در اوایل ماه نوامبر سال گذشته به «آلگماینر» گفته بود یک ایران هسته‌ای در ۹ سال آینده غیر قابل پذیرش است و دولت ترامپ می‌کوشد برای تغییر مفاد توافق هسته‌ای، با قدرت‌های جهان دوباره وارد مذاکره شود. وی به عنوان سفیر آمریکا در سرزمین‌های اشغالی منصوب شده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

سرپیچی شهرداران آمریکایی از دستورات ترامپ

شماری از شهرها و ناحیه‌های ایالتی در آمریکا اعلام کرده‌اند که از دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری برای شناسایی، بازداشت و اخراج مهاجران غیرقانونی خودداری کرده و تهدید او برای مجازات مالی این شهرها را نادیده خواهند گرفت.

 پس از آنکه روز چهارشنبه، دونالد ترامپ با امضای فرمانی اعلام کرد که کمک مالی دولت فدرال را به “شهرهای پناهگاه” قطع خواهد کرد، شهرداران و مقامات بیش از ۳۰۰ شهر بزرگ و کوچک این کشور اعلام کردند که با ماموران مهاجرتی دولت فدرال همکاری نخواهند کرد.

شهرداران شهرهای بزرگی مانند نیویورک، لس‌آنجلس، شیکاگو و شهرهای کوچکتری مانند نیو هیون، سیراکیوز، اوستن، تگزاس و همچنین ده‌ها شهرک و ناحیه گفته‌اند که آماده “مبارزه طولانی” با دولت فدرال در این زمینه هستند.

عنوان شهر یا “حوزه حقوقی پناهگاه” در آمریکا و کانادا به شهرها و ناحیه‌هایی داده می‌شود که از همکاری با ماموران دولت فدرال برای بازداشت و پیگرد مهاجران غیرقانونی ساکن این مناطق خودداری می‌ورزند. حکم ترامپ مشخصا این حوزه‌ها را هدف قرار می‌دهد.

این مناطق عموما از عمل به درخواست دولت فدرال برای بازداشت و تسلیم مهاجران فاقد مدارک قانونی، در صورت احتمال اخراج آنها خودداری می‌ورزند هر چند این افراد درارتباط با جرایم نامرتبط با موقعیت مهاجرتی خود تحت پیگرد باشند. ترامپ در حکم خود گفته است که مناطقی که همچنان از همکاری با دولت فدرال در این زمینه خودداری ورزند “حق برخورداری از کمک‌های مالی دولت فدرال را ندارند مگر در مورد طرح‌های مرتبط با نظم و قانون.”

در حالیکه دستور ترامپ کلی و فراگیر به نظر می‌رسد، مشخص نیست که کاهش یا قطع کمک‌های مالی چه ابعادی خواهد داشت. به عنوان مثال، شهر نیویورک در سال جاری نزدیک به ٩ میلیارد دلار کمک از دولت فدرال دریافت می‌کند تا برای طرح‌های مختلف، از جمله در زمینه آموزش و پرورش و رفت و آمد شهری به کار گیرد. بودجه سالانه این شهر حدود ٨۵ میلیارد دلار است.

بیل دو بلاسیو، شهردار نیویورک گفته است که “ما از تمامی مردم شهر خود بدون توجه به اینکه از کجا آمده‌اند یا وضعیت مهاجرتی آنها چیست دفاع خواهیم کرد” و رام امانوئل، شهردار شیکاگو نیز هشدار داده است که “ما همچنان یک شهر پناهگاه خواهیم ماند زیرا در میان ما غریبه‌ای وجود ندارد.” وی افزوده است که “چه شما اهل لهستان باشید یا پاکستان، ایرلند یا هند یا اسرائیل، چه از مکزیک آمده باشید چه از مولداوی، یعنی زادگاه پدر بزرگ من، حال که در پی تحقق رویای آمریکایی خود به شیکاگو آمده‌اید، ما به شما خوش آمد می‌گوییم.”

مشاوران حقوقی شهردار نیویورک گفته‌اند که اختیارات دولت فدرال در قطع کمک به شهرها “محدود است.” آنان معتقدند که آن بخش از کمک دولت فدرال که می‌تواند مشمول دستور رئیس جمهوری شود از حدود ٩ میلیون دلار کمک اعطایی وزارت دادگستری و ١۵۶ میلیون دلار کمک اداره امنیت داخلی فراتر نمی‌رود که اینها هم به مسایل قضایی و امنیتی ارتباط دارد و بعید است دولت مرکزی طرح‌های مرتبط با این امور را از دریافت بودجه محروم کند.

منابع آمریکایی گفته‌اند که دست کم ٣٩ شهر و بیش از ٣۶٠ ناحیه در آمریکا خود را “حوزه پناهگاه حقوقی” اعلام کرده‌اند اما از نظر میزان همکاری با دولت فدرال در زمینه مهاجرتی بین آنها تفاوت وجود دارد. آنها نسبت به حکم رئیس جمهوری نیز، واکنش‌های متفاوتی بروز دادند. به عنوان مثال، گروهی از اعضای سنای ایالتی کالیفرنیا با اتخاذ موضعی سختگیرانه، گفته‌اند در نظر دارند علیه دستور رئیس جمهوری در دادگاه اقامه دعوی کنند.

سرپیچی این شهرها از همکاری مهاجرتی با دولت فدرال به معنی حمایت از شماری از حدود۱۱میلیون مهاجری است که بدون داشتن مدارک قانونی در ایالات متحده به سر می‌برند. آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی گفته بود که مهاجران غیرقانونی را از آمریکا اخراج خواهد کرد هرچند بعدا این نظر را تعدیل کرد و گفت که در مرحله اول، مهاجران غیرقانونی که مرتکب جرم شده‌اند اخراج خواهند شد.

دونالد ترامپ در مورد شهرهای پناهگاه گفته است که “وجود این حوزه‌های حقوقی عملا خسارت بی‌حد و حصری به مردم آمریکا و بافت جمهوری ما وارد کرده است.”

در صورت اقدام دولت فدرال برای مقابله با پناهگاه های مهاجران و مراجعه این مناطق به مراجع قضایی، ممکن است این دعوای حقوقی که به ماهیت رابطه بین دولت فدرال و ایالت‌ها نیز ارتباط دارد مدت‌ها ادامه داشته باشد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

معاون وزیر خارجه جمهوری آذربایجان:

دریای خزر باید بین ایران، باکو و سه کشور دیگر ساحلی آن تقسیم شود

معاون وزارت خارجه جهموری آذربایجان روز چهارشنبه گفت که کشورهای حاشیه دریای خزر شاید راهی را برای تعیین وضعیت حقوقی استفاده از این دریا در نشست سال جاری یافته و به دو دهه مذاکره  بابت نحوه استفاده  از این دریای غنی از ذخایر هیدروکربنی خاتمه دهند.

به نوشته خبرگزاری چینی «شین هوا»  «خلاف خلافوف» که در نشست گروه کاری بررسی حقوقی استفاده از دریای خزر صحبت می‌کرد، گفت که در این زمینه موفقیت‌های زیادی حاصل شده اما وضعیت نهایی هنوز مبهم باقی مانده است.

وی از درخواست کشورش برای تقسیم بستر این دریا بین پنج کشور ساحلی آن و نیز درآمد حاصل از آن براساس قرارداد منعقد شده قبلی بین جمهوری آذربایجان، قزاقستان و روسیه اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، بررسی وضعیت حقوقی دریای خزر به خاطر اختلاف‌های موجود در زمینه چگونگی تقسیم آن همچنان باقی است و همه پنج کشور  ساحلی خزر_ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان،روسیه و ترکمنستان نیروی دریایی خود را در خزر نگه داشته‌اند.

 این مذاکرات به مدت بیست سال در جریان بوده و البته در چهارمین نشست برگزار شده در آستارا خان در سال ۲۰۱۴، پیشرفت‌هایی حاصل شد.

معاون وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در خاتمه سخنان خود ضمن اشاره به موارد نگرانی موجود چون قوانین مرتبط با وجود کابل‌های زیر دریا،خطوط لوله نفتی و امکان تردد کشتی‌ها از طریق قلمروی آبی کشورهای دیگر،بر ایجاد اقدام‌های اطمینان ساز بین همه کشورهای ساحلی دریای خزر اشاره کرد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ماریا زاخارووا:

نتایج نشست آستانه باید حفظ و تقویت شود

سخنگوی وزرات خارجه روسیه بر ضرورت حفظ دستاوردهای نشست آستانه قزاقستان تاکید کرد.

در همین راستا، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد: باید دستاوردها و نتایج نشست آستانه را حفظ و تقویت کنیم. ما به صورت مستمر با معارضان در ارتباط هستیم و مشترکا فعالیت می کنیم؛ این فعالیت ها به هیچ وجه قطع نشده است.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: لیست شرکت کنندگان معارض سوری برای دیدار با «سرگئی لاوروف» (وزیر خارجه روسیه) در دست تکمیل است اما انتظار می رود که این لیست، معارضان داخلی و خارجی را در بر گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره موضع آمریکا در این خصوص نیز گفت: ما منتظر تشکیل دولت جدید آمریکا هستیم.

گفتنی است، مذاکرات آستانه با توافق درباره ساز و کار سه جانبه درباره اجرا و نظارت بر آتش بس در سوریه به پایان رسید. ضرورت تثبیت آتش بس در سوریه و توافق درباره ساز و کاری برای نظارت بر اجرای آن و نیز توجه به راهکار مسالمت آمیز برای حل بحران این کشور از مفاد بیانیه پایانی نشست آستانه است.

منبع: مهر

انتهای پیام/

پاکستان:

در بحران یمن و سوریه دخالت نمی کنیم/ برای پیشبرد توافق تجارت آزاد با ایران آماده ایم

‘سرتاج عزیز’ روز پنجشنبه در ملاقات ‘علاءالدین بروجردی’ رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، همچنین با تاکید بر ضرورت جهش در مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و پاکستان و ابراز خرسندی از برداشته شدن تحریم ها علیه ایران، از آمادگی اسلام آباد برای پیشبرد موافقتنامه تجارت آزاد میان دو کشور خبر داد.
سرتاج عزیز همچنین گفت: برقراری تعاملات بانکی بین ایران و پاکستان توسط بانک مرکزی پاکستان در حال بررسی است و امیدواریم به زودی اجرایی شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی پاکستان همچنین با اشاره به مشکلات کشورهای منطقه بعد از حوادث یازده سپتامبرسال ۲۰۰۱، به ویژه مشکلاتی مثل جنگ افغانستان و ایجاد گروههای تروریستی، بر ضرورت همکاری کشورهای منطقه برای مقابله با مشکلات تاکید کرد.
سرتاج عزیز با ابراز نگرانی از حضور بقایای داعش در افغانستان پس از شکست در سوریه و عراق، از این مسئله به عنوان یک خطر مشترک برای کل منطقه از جمله برای ایران و پاکستان نام برد و بر ضرورت تلاش برای تسهیل در برقراری صلح در افغانستان در راستای مقابله با این تهدیدها تاکید کرد.
این مقام عالی پاکستان ثبات و امنیت در افغانستان را امری ضروری برای ثبات و امنیت مرزهای ایران و پاکستان دانست.
وی همچنین اهمیت راهروی اقتصادی چین – پاکستان و استقبال از پیوستن سایر کریدورهای منطقه ای به آن را برای گسترش تجارت و تسهیل انتقال انرژی بین کشورهای منطقه مورد تاکید قرار داد.
بروجردی نیز در این ملاقات، ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های چشمگیر حاصل شده در استقرار ثبات و امنیت پاکستان ، بر ضرورت گسترش همکاری ها در همه زمینه ها به ویژه در امور مرزها برای مبارزه با دشمن مشترک یعنی تروریسم و قاچاق مواد مخدر تاکید کرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، به این نکته که بازماندگان داعش تهدیدی نه فقط برای منطقه بلکه برای کل جهان و از جمله اروپا است، اشاره و بر ضرورت مبارزه فراگیر بین المللی با آن تاکید کرد.
بروجردی همچنین با اشاره به سفر اخیر خود به سوریه لبنان و عراق، آخرین وضعیت منطقه را در این ملاقات تشریح کرد.
این مقام پارلمانی کشورمان بر ضرورت همگرائی بیشتر در منطقه به ویژه میان کشورهای اسلامی و خصوصا همسایگان مانند ایران و پاکستان برای مقابله با چالش های تحمیل شده به منطقه توسط کشورهای خارج از منطقه تاکید کرد.
بروجردی همچنین با اشاره به تکمیل خط لوله گاز ایران-پاکستان از سوی طرف ایرانی، با اشاره به اهمیت فوق العاده انرژی برای رشد و توسعه اقتصادی پاکستان، بر ضرروت تسریع طرف پاکستانی در انجام تعهدات خود برای اجرای این خط لوله در خاک خود تاکید کرد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/