رفتن به بالا

رسانه خبری و تحلیلی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸
 • الأحد ۱۳ صفر ۱۴۴۱
 • 2019 Sunday 13 October
  تهران
  ١۵(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۶.٢٨(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۶.٢٨(in)
اوقات شرعی

معاون وزارت خارجه جهموری آذربایجان روز چهارشنبه گفت که کشورهای حاشیه دریای خزر شاید راهی را برای تعیین وضعیت حقوقی استفاده از این دریا در نشست سال جاری یافته و به دو دهه مذاکره  بابت نحوه استفاده  از این دریای غنی از ذخایر هیدروکربنی خاتمه دهند. به نوشته خبرگزاری چینی «شین هوا»  «خلاف خلافوف» که […]

معاون وزارت خارجه جهموری آذربایجان روز چهارشنبه گفت که کشورهای حاشیه دریای خزر شاید راهی را برای تعیین وضعیت حقوقی استفاده از این دریا در نشست سال جاری یافته و به دو دهه مذاکره  بابت نحوه استفاده  از این دریای غنی از ذخایر هیدروکربنی خاتمه دهند.

به نوشته خبرگزاری چینی «شین هوا»  «خلاف خلافوف» که در نشست گروه کاری بررسی حقوقی استفاده از دریای خزر صحبت می‌کرد، گفت که در این زمینه موفقیت‌های زیادی حاصل شده اما وضعیت نهایی هنوز مبهم باقی مانده است.

وی از درخواست کشورش برای تقسیم بستر این دریا بین پنج کشور ساحلی آن و نیز درآمد حاصل از آن براساس قرارداد منعقد شده قبلی بین جمهوری آذربایجان، قزاقستان و روسیه اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، بررسی وضعیت حقوقی دریای خزر به خاطر اختلاف‌های موجود در زمینه چگونگی تقسیم آن همچنان باقی است و همه پنج کشور  ساحلی خزر_ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان،روسیه و ترکمنستان نیروی دریایی خود را در خزر نگه داشته‌اند.

 این مذاکرات به مدت بیست سال در جریان بوده و البته در چهارمین نشست برگزار شده در آستارا خان در سال ۲۰۱۴، پیشرفت‌هایی حاصل شد.

معاون وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در خاتمه سخنان خود ضمن اشاره به موارد نگرانی موجود چون قوانین مرتبط با وجود کابل‌های زیر دریا،خطوط لوله نفتی و امکان تردد کشتی‌ها از طریق قلمروی آبی کشورهای دیگر،بر ایجاد اقدام‌های اطمینان ساز بین همه کشورهای ساحلی دریای خزر اشاره کرد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

اخبار مرتبطنرخ ارز امروز

USD دلار آمريکا 42,000 ریال
GBP پوند انگليس 53,130 ریال
CHF فرانک سويس 42,136 ریال
SEK کرون سوئد 4,284 ریال

بایگانی تاریخ خورشیدی